English   /   Türkçe
Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi
International Council on Monuments and Sites
Güncel / Duyuru
ANASAYFA
Duyuru
ICOMOS'un 50.Yıl Etkinlikleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile koordineli olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu” isimli “Adaylık Dosyası” kapsamındaki, Hanlar Bölgesi (Orhan Gazi Külliyesi ve Çevresi), Sultan Külliyeleri (Hüdavendigar, Yıldırım, Yeşil, Muradiye) ve Cumalıkızık Köyü alanları 22 Haziran 2014 tarihi itibariyle toplam 1007 dünya mirasının yer aldığı UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kabul edilmiştir.
Ulusal ve uluslararası çapta söz konusu Dünya Miras Alanlarımızın tanınırlığının sağlanması ve turizm potansiyelinin arttırılması amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 22 Haziran tarihi “UNESCO Dünya Mirası Bursa” günü olarak belirlenmiş olup her yıl bu tarihi kapsayacak günlerde etkinlikler düzenlenecektir. Bursa’nın Dünya Mirası ilan edilişinin 1. Yıldönümü münasebetiyle “22 Haziran UNESCO Dünya Mirası Bursa Günü” kapsamında 20-27 Haziran 2015 tarihleri arasında etkinlikler düzenlenmiştir.
UNESCO’nun kültürel varlıklar için danışma kurumu olan “ICOMOS’un 50. Yılı Etkinlikleri” kapsamında da Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yurt dışından uzmanların da katıldığı “Dünya Mirası Olmak: Beklentiler ve Sorumluluklar Paneli” gerçekleştirilmiştir. Panel, 20 Haziran 2015 tarihinde Bursa Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonu’nda saat 13:00’te açılış konuşmalarıyla başlayıp 13:30-17.00 saatleri arasında devam etmiştir.
Oturum Başkanlığı’nı Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan DOSTOĞLU’nun yaptığı panele Giora SOLAR (Restoratör Mimar - Şehir Plancısı) “ICOMOS’un Tarihi Gelişimi, UNESCO ve Dünya Miras Listesi ile İlişkileri” adlı bildirisi, Prof. Dr. Zeynep AHUNBAY, “Türkiye’nin Dünya Miras Alanlarında Yapılan Çalışmalardan Örnekler: Nemrut, İstanbul, Divriği, Edirne” adlı bildirisi, Dr. Alvaro Gomez-Ferrer BAYO (Mimar) “ICOMOS ve Dünya Miras Listesi: Tarihi Kentlerden Bazı Örnekler” adlı bildirisi, Prof.Dr. Füsun Alioğlu “Kültürel Miras: Özgünlük ve Bütünlük” adlı bildirisi, Prof. Dr. Neslihan DOSTOĞLU ise “Bursa’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Girişinin Birinci Yıldönümünde Sürecin Değerlendirilmesi” adlı bildirisiyle katılmıştır.
Panel sonrasında, saat 17:00:17:30 saatleri arasında Karagöz Müzesi’nden Osman Ezgi ve Ercan Aksakal’ın gerçekleştirdiği Dünya Mirası Bursa konulu “Patrimonito’nun Yolu” isimli Karagöz-Hacivat Gösterisi yapılmıştır. Ayrıca panel günü süresince Hüdavendigar Salonu fuaye alanında Bursa’nın Dünya Miras Alanları konulu “Geleneksel El Sanatları Sergisi” izlenimde olmuştur.  Sergide sanatçılar Arife AKTUĞ (Tezhip Sanatçısı, Nükhet POYRAZ (Çini Sanatçısı), Hatice YÜKSEL (Dokuma Sanatçısı), Ersut BİÇKİN (Hat-Kaligrafi Sanatçısı), Zeynep GÜLTEKİN (Ebru Sanatçısı), Mutlu ÇATALKAYA (Ebru Sanatçısı) ve Aylin ÖZKAN (Minyatür Sanatçısı)’ın eserleri yer almıştır.
Bize ulaşın
Bizi takip edin
Copyright © 2018 ICOMOS Türkiye. Tüm hakları saklıdır
Tel: + 90 212 293 13 00 / 2253
E-posta: icomos@icomos.org.tr